Kako recikliranje gume pomaže u rješavanju globalnih problema s otpadom

Objavljeno: 9. travnja 2025
Autor: Tehnoguma
Vrijeme potrebno za čitanje: 7 minute

Dobro je poznata činjenica da guma sa sobom povlači negativne konotacije i kritike. Kao materijal često se promatra kao zagađivač. No, recikliranje gume uzima sve veći zamah kako bi se umanjili njeni negativni utjecaji i povećali oni pozitivni. Guma i gumeni proizvodi se nalaze u gotovo svim krajnjim gotovim proizvodima, i kao bitna sastavnica neće samo tako nestati. Iz tog razloga je recikliranje gume ili njena prenamjena nova osnovica ove industrije.

Uz nove tehnološke napore, svakako se može očekivati da će se pronaći novi načini kako reciklirati gumu ili je pretvoriti u nešto novo. Tržišni trendovi, okrenutost promicanju ESG-a, te ulaganje u napore za smanjivanjem negativnih ekoloških utjecaja diktiraju i promjene u industriji gume. Briga o okolišu i zagađenju je veliki problem koji je postao ključna smjernica održivog razvoja poslovanja svih poduzeća, pa tako i ovih. Korak u budućnost podrazumijeva adresiranje tih stavki i pronalaženje rješenja za smanjenje gumenih otpada.

Tržište eksponencijalno raste, a time i količina proizvoda

Industrijski razvoji i pojavljivanje novih industrija posljedično uzrokuju i veću potražnju i potrebu za gumom, gumenim proizvodima i elementima. S povećanjem potražnje dolazi i ekspanzija proizvodnje i količine gumenih proizvoda. Svi ti proizvodi imaju svoj vijek trajanja i kao takvi, nakon korištenja se svrstavaju u otpad. Bitno je napomenuti da i ostatci i nusproizvodi u proizvodnji stvaraju dodatni otpad koji je potrebno sanirati. Iz tih razloga tržište reciklaže gume očekuje CAGR od 5.8 % od 2024. do 2033. godine. Iako se većinski recikliranje gume odnosi na automobilske gume i gume za ostala prijevozna sredstva, ostali gumeni proizvodi počinju sačinjavati sve veći udio u tome.

Sami porast tržišta recikliranja gume govori o tome koje su te količine proizvoda od gume proizvedene i dostupne. Problem se javlja oko toga da guma ima dugi vijek i nije razgradiva, a da se ne spominju njeni kompoziti i kemikalije upotrijebljene u proizvodnji. Utjecaj gume, kao sirovine, na okoliš je znatan i dugotrajan. Trenutne opcije recikliranja su ograničene na određene vrste proizvoda. Troškovi recikliranja mogu biti i veći od samog troška bacanja u otpad, pa se dobar dio proizvođača okreće više troškovno isplativijim rješenjima.

Što znači recikliranje gume

Recikliranje gume podrazumijeva prenamjenu ili vraćanje izvornih svojstava gumi kako bi ona kao sirovina mogla biti ponovno upotrijebljena. Recikliranje se odnosi na procesuiranje nepovratno oštećene ili korištene gume, kao i otpadnih dijelova kako bi se spriječilo njeno bacanje na odlagališta. Proces recikliranja troši manje energije i sirovina nego sama proizvodnja gume što smanjuje pritisak na proizvodnju sirovine prirodne gume, smanjuje veličinu odlagališta i umanjuje onečišćenja.

Prednost recikliranja gume jest što novije tehnologije i inovacije omogućuju pretvaranje te gume u nove proizvode, goriva ili druge materijale. Neki od procesa reciklaže uključuju devulkanizaciju i pirolizu, koji su taj proces uvelike olakšali. Još jedan način je mljevenje ili rezanje gume u sitnije komponente što omogućuje njihovo miješanje sa drugim materijalima što ih pretvara u nove funkcionalne proizvode.

Najveći razlozi zašto je teško reciklirati gumu je dugotrajnost i otpornost tog materijala, velike količine otpadnih materijala, kao i opasnosti vezane uz rukovanje i skladištenje gume koja je zapaljiva, napravljena uz opasne kemikalije i slično.

Što se krije iza procesa recikliranja gume?

Proces recikliranja gume sadržava nekoliko bitnih koraka i procesa:

  1. Sakupljanje otpadne gume
  2. Pretvorba gume u manje komade s pomoću rezača ili granulatora
  3. Sortiranje otpada
  4. Devulkanizacija gume
  5. Korištenje ostalih procesa pored devulkanizacije, poput pirolize ili smrzavanja

Kao prva točka recikliranja je naravno sakupljanje otpada na ispravan način. Sakupljaju se samo oni gumeni materijali koji se mogu, prema svojim svojstvima, dalje preraditi. Nakon sakupljanja gume, ona se usitnjava na manje komade s pomoću rezača ili granulatora. Smanjivanje veličine gume pomaže kod procesiranja i olakšava sljedeće korake poput sortiranja i vulkanizacije. Često guma sadrži ili metalne elemente ili platno, te ju je potrebno sortirati i izdvojiti te elemente. Zatim guma ide u proces devulkanizacije što je proces koji poništava vulkanizaciju gume kako bi se dobio početni materijal ili sirovima. Ona se miješa sa sirovom gumom ili drugim materijalima kako bi se dobio novi materijal sličnih ili istih fizikalnih svojstava.

Pored devulkanizacije, guma se može smrznuti što olakšava njenu obradu, pretvorbu u granule koje se zatim miješaju s drugim materijalima kako bi nastala nova sirovina. Piroliza je metoda zagrijavanja gume u reaktoru bez prisustva kisika kako bi se razdvojila na molekule. Te molekule postaju plinovi koji putuju u kondenzacijski sustav i postaju tekuće ulje. Ovo ulje se može potom koristiti, primjerice, u kemijskim i metalnim industrijama. 

Inovacije predvode recikliranje gume

Sve je češća pojava korištenja reciklirane gume u raznim industrijama kao osnovnog materijala. Osim što se reciklirana guma tretira kao ekološki prihvatljiv materijal, ona često nudi i razne benefite poput izdržljivosti, lakoće rukovanja, i izolacijskih svojstava.

Reciklirana guma koristi se primjerice u građevinskoj industriji kao asfalt s elementima gume, kao izolacija ili podne obloge. Često se reciklirana guma koristi i kao materijal za izradu gumiranih podloga, površina za igrališta i atletske staze. Sve više se vidi i primjena reciklirane gume u automobilskoj industriji kod izrade brtvi. Međutim, reciklirana guma se koristi i kao izvor energije, kao što je navedeno u procesu pirolize.

S pojavom novih inovacija šire se i primjene i mogućnosti reciklirane gume. Pojam cirkularne ekonomije i vođenje gume kroz jedan ciklični proces stimulacija su da guma ne postane nepotrebni otpad koji generira negativne posljedice za okoliš i društvo. Poglavito uz nove regulative i zakone, bitno je smanjiti karbonski otisak i količinu otpadnih materijala koji nisu biorazgradivi.

Benefiti recikliranja gume

Sam pojam recikliranja nosi sa sobom benefite i koristi, pogotovo kod gume. S obzirom na broj i veličinu odlagališta otpada, jedan od svjetskih problema je njihovo smanjenje. Ilegalna odlagališta još jedan su od problema što ima negativne posljedice za okoliš. Guma u takvim odlagalištima zauzima podosta mjesta i ne razgrađuje se sama po sebi.

Recikliranje pomaže i u smanjenju karbonskog otiska jer ono smanjuje potrebu za novim sirovinama i troši manje energije nego proizvodnja nove gume. U svakom pogledu ciklusa recikliranja, smanjuju se troškovi i negativni utjecaji na okoliš. Ono promiče i održivu ekonomiju i poslovanje, posebice kod upravljanja resursima. Iskorištava se maksimum materijala kako bi se stvorili novi proizvodi, i manja količina otpada automatski optimizira proizvodnju i ulazne troškove. A ako se radi o prirodnoj gumi, na ovaj način se smanjuje deforestacija i uništavanje šuma zbog uzgoja kaučuka.

Recikliranje gume ne dolazi bez svojih izazova i limitacija

Iako se recikliranje gume čini jednostavnim procesom, ono to nije. Recikliranje zahtjeva promjene u infrastrukturi i značajna početna ulaganja u strojeve i inovacije. U kratkom roku vidljiviji su troškovi nego koristi, i često ta činjenica obeshrabri proizvođače gume i gumenih proizvoda u nastajanju stvaranja cirkularne ekonomije u toj industriji. Isto tako, dugotrajan je proces promjene razmišljanja potrošača i njihova prelaska na takve tipove proizvoda i materijala. Često se javlja pitanje je li reciklirani materijal jednak svojstvima izvornoj gumi.

Reciklirana guma možda ponekad neće poprimiti 100 %-tna svojstva izvorne gume za apsolutno sve primjene. Nikada reciklirana guma neće zamijeniti klasičnu prirodnu ili sintetičku gumu kod apsolutno svih namjena. Kompleksno je dovesti jednom prerađeni materijal do maksimalnih svojstava i visoke kvalitete za svake slučajeve korištenja. Tehnološki napredak također je limitirajuća stavka jer pojedine trenutne tehnike reciklaže (npr. devulkanizacija) ili prenamjene nisu posve optimizirane.

Jedna od prepreka su i pogoni za reciklažu. Ukoliko se guma reciklira unutar poduzeća koje ju proizvodi, logistički proces je kraći. Ukoliko se ona mora prevoziti do druge točke, proces je dulji i moraju postojati posebna rješenja skladištenja te gume. Također, upitan je kapacitet takvih postrojenja za reciklažu.

Modeli koji pomažu u rješavanju globalnih problema s otpadom uz recikliranje gume

Mnoge države, ali i državna tijela, uz donošenje regulativa i potpora pomažu u stimulaciji recikliranja. Njihovi napori promoviraju društveno odgovorno poslovanje kako bi pozitivno utjecali na ekološki utjecaj i smanjili stopu zagađenja. Uz međunarodne suradnje dolazi do promicanja pozitivnog učinka i implementacije ovakvih modela poslovanja u mnoge industrije.

Zbog inovacija i napretka u tehnologijama radi se na stvaranju gume koja je izdržljivija i otpornija, što bi u načelu trebalo produljiti njen vijek trajanja i iskoristivost. Na taj način pokušava se smanjiti otpad i količina gume koja nije više iskoristiva. Ali industrijske inovacije znače i optimalnije procese pretvaranja postojeće gume u sirovinu visoko kvalitetnih svojstava.

Svi ovi elementi pomažu i u promicanju uključenosti zajednice. Ne reciklira se nužno samo guma korištena industrijski, već i ona u kućanstvima ili na osobnim automobilima. Cilj je povezati sve aspekte tržišta i stimulirati zajedničke napore kroz naglašavanje benefita recikliranja gumenih proizvoda.

Cijeli sustav, u biti, zajedničkim trudom može stvoriti održivu ekonomiju. Budućnost recikliranja gume je svijetla i sa svake strane ima dobre poticaje. Nove tehnologije, rast cirkularne ekonomije i globalni utjecaj samo su neki od aspekata te budućnosti. S protokom vremena vidjet ćemo mnoge napretke i inovacije, te dugoročne koristi, ne samo unutar pojedinih poduzeća ili industrija, već i kod društva i okoline u cjelini. Optimizacija budućnosti leži u maksimiziranju sirovina i smanjenju krajnjeg otpada.

Optimizirajte vaše procese uz naše proizvode od gume.